Back to Top
| Number of storage drives supported | 1 |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA, Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storage drive size | 3.5 " |
| Maximum storage capacity | 8 TB |
| Card reader integrated |
| USB connectivity | |
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| USB connector type | USB Type-B |
| USB connector gender | Female connector |
| USB ports quantity | 1 |
| DC-in jack |
| Product type | HDD enclosure |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.8 m |
| LED indicators | Y |
| Material | Aluminium, Plastic |
| Built-in display | |
| On/off switch |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Plug and Play |
| Power source type | DC |
| External power adapter | |
| AC adapter output voltage | 12 V |
| AC adapter output current | 2 A |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64 |
| Mac compatibility | |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Weight | 186 g (0.41 lbs) |
| Width | 203 mm (7.92 ") |
| Depth | 31 mm (1.21 ") |
| Height | 115 mm (4.49 ") |
| Screwdriver included | |
| Stand included | |
| Screws included | |
| Quick installation guide | |
| AC adapter included | |
| Cables included | USB |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.