Back to Top
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA, Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storage drive size | 2.5 " |
| Maximum storage capacity | 2 TB |
| USB connectivity | |
| USB version | 3.1 (3.1 Gen 2) |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB ports quantity | 1 |
| Serial interface type | SATA |
| Product type | HDD/SSD enclosure |
| Product colour | Black |
| Material | Aluminium |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac compatibility | |
| Mac operating systems supported | Y |
| Weight | 170 g (0.37 lbs) |
| Width | 125 mm (4.88 ") |
| Depth | 80 mm (3.12 ") |
| Height | 20 mm (0.78 ") |
| Screws included | |
| Quick installation guide | |
| Manual | |
| Cables included | USB |
| Compatible operating systems | Windows® 7, 8, 10 / Mac® OS X 10.6 |
| Colour |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.