Back to Top
| Number of storage drives supported | 1 |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA, Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storage drive size | 2.5 " |
| Hot-swap |
| Interface | 2.5" SATA I, II & III HDD & SSD |
| Number of expansion bays total (free) | 1 |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Plug and Play |
| Weight | 163.3 g (0.36 lbs) |
| Width | 101 mm (3.94 ") |
| Depth | 145 mm (5.66 ") |
| Height | 25 mm (0.98 ") |
| Dimensions (WxDxH) | 101 x 145 x 25 mm |
| Host interface | SATA |
| Device type | SSD & HDD |
| Drive bays size | 3.5 " |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
