Store 'n' Go V3 USB Drives are a world-class storage solution for those looking to save and transfer data faster. The USB 3.0 interface offers 10 times faster data-transfer speeds vs. USB 2.0. That faster rate means you can transfer multiple files at once or larger files without error. The retractable design keeps the connector and data protected during transit. And you don't have to worry about losing a cap. Password-protection software is available for download for use with Windows operating systems only. The 32GB drives are compatible with Windows XP, Vista, and Windows 7 and higher; Mac OS X 10.1 and higher; Linux kernel 2.6 and higher.
UL Listed Certification
| Capacity | 32 GB |
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| USB Type-A connector | |
| USB Type-C connector | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.1 Puma, Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Linux operating systems supported | Y |
| Form factor | Slide |
| Product colour | Black, Blue, Green |
| Width | 54.3 mm (2.12 ") |
| Depth | 9.9 mm (0.39 ") |
| Height | 20 mm (0.78 ") |
| Quantity | 2 |
| Downloadable software | Password protection |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.