Back to Top
| Charger type | Indoor |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 4 |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Quick charge | |
| USB Type-C ports quantity | 3 |
| Quick charge version | Quick Charge 4 |
| USB Power Delivery revision | 3.1 |
| USB Power Delivery up to | 140 W |
| Plug and Play | |
| USB Power Delivery (revision 2.0) |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Gallium nitride (GaN) transistors |
| Input voltage | 100 - 250 V |
| Output current (5V) | 3 A |
| Output current (9V) | 3 A |
| Output current (12V) | 3 A |
| Output current (15V) | 3 A |
| Output current (20V) | 5 A |
| Port 3 output current | 2.4 A |
| Port 4 output current | 2.4 A |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum power | 2500 W |
| Input current | 10 A |
| Port 1 output current | 5 A |
| Port 2 output current | 5 A |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability compliance |
| AC adapter included |
| CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS, UKCA |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.