Back to Top
| Smart projector | |
| Screen size compatibility | 40 - 300 " |
| Projection distance | 0.43 - 3.25 m |
| Projector brightness | 4000 ANSI lumens |
| Zoom capability | |
| Zoom type | Manual |
| Projector native resolution | 1080p (1920x1080) |
| Contrast ratio (typical) | 3000000:1 |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Number of colours | 1.07 billion colours |
| Keystone correction, horizontal | -15 - 15 u00b0 |
| Keystone correction, vertical | -15 - 15 u00b0 |
| Light source type | Laser |
| Service life of light source | 20000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 30000 h |
| Focus | Manual |
| Fixed focal length | 7.51 mm |
| Fixed aperture | 2.8 |
| Throw ratio | 0.49 |
| Digital zoom | 2 x |
| Offset | 132 % |
| Analog signal format system | NTSC, PAL, SECAM |
| Full HD | |
| 3D | |
| Supported video modes | 480i,480p,576i,576p,720p,1080i,1080p,2160p |
| Service port type | USB Type-A |
| USB 2.0 Type-A ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI connector type | Full-size |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| PC Audio out | |
| HDMI version | 2.0 |
| AC (power) in | |
| Serial interface type | RS-232 |
| DVI port |
| Smart TV | |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi |
| Card reader integrated |
| Market positioning | Business |
| Noise level (economic mode) | 29 dB |
| HDCP | |
| On Screen Display (OSD) | |
| On Screen Display (OSD) languages | DAN, DEU, HUN, ARA, DUT, NOR, ENG, IND, SWE, ESP, ITA, POL, THA, JPN, POR, TUR, RUM, CHI (SIMPL), FIN, KOR, RUS, VIE, CHI (TR), FRE, GRE, CZE, SLK |
| Number of OSD languages | 27 |
| Vertical scan range | 23 - 120 Hz |
| Horizontal scan range | 15 - 102 kHz |
| Noise level | 32 dB |
| Built-in speaker(s) | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 30 W |
| Product type | Standard throw projector |
| Product colour | White |
| Cable lock slot | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Built-in display |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 245 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Interactive | |
| HDCP version | 1.4/2.2 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Image lag time | 49.9 ms |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Width | 337 mm (13.14 ") |
| Depth | 265 mm (10.34 ") |
| Height | 131.5 mm (5.13 ") |
| Weight | 4500 g (9.92 lbs) |
| Package width | 496 mm |
| Package depth | 195 mm |
| Package height | 387 mm |
| Package weight | 6600 g |
| Handheld remote control | |
| Quick start guide | |
| Warranty card |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
