With Pantone validated 95% DCI-P3 & 100% sRGB color coverage, and an amazing Delta E<2 value, this 4K monitor provides industry standard color accuracy to ensure superior results, while HDR10 compatibility delivers a wider dynamic range of vivid colors and richer contrast.
Thanks to an expansive 38” frameless screen, ultra-wide 21:9 aspect ratio, and integrated speakers, this monitor is ideal for video editing, content development, and other color-critical applications.
With a sleek and modern design, the VP3881a features a future-proof USB-C port as well as DisplayPort technology, and HDMI.
What’s more, HDCP 2.2 content protection is standard across all ports to provide secure 4K content playback, streaming, and gaming.
An integrated color uniformity function ensures consistent chromaticity across the screen, while a 14-bit 3D look-up table generates a stunningly smooth palette of 4.39 trillion colors.
Hardware calibration is also available with the optional ViewSonic Colorbration Kit, which allows you to quickly and easily calibrate the monitor for photography, graphic design, and other professional applications.
Color accuracy means everything, whether you're a designer, video editor, or just doing business. With a color gamut 26% greater than 100% sRGB and Rec.709, the VP3881a covers 95% of DCI-P3 - the international cinematic standard, the same gamut as Mac.
Users are guaranteed consistent color reproduction for any demand. See the realist, most vivid, and accurate color results possible.
*Percentages have been rounded to the nearest integer and calculated using specifications as provided by the panel makers.
ViewSonic’s Colorbration+ offers hardware calibration that aligns communication between the graphics card and the monitor to ensure long-term consistency and accurate colors on ViewSonic ColorPro monitors.
*Supported calibrators:
With Delta E<2 color accuracy, the VP3881a delivers stunning color reproduction that ensures colors in your videos and photos are true-to-life and nearly indistinguishable from the color seen by the naked eye.
VP3881a is Pantone Validated evaluated by Pantone, the leading global color authority. This means the ViewSonic VP3881a delivers high display color fidelity in simulating the full range of real-world Pantone Matching SystemTM colors.
PANTONE® Colors generated may not match PANTONE-identified standards.
Consult current PANTONE Publications for accurate color.
PANTONE® and other Pantone trademarks are the property of Pantone LLC. ©Pantone LLC, 2020.
ViewSonic’s uniformity correction balances luminance performance on the VP3881a with calculated Delta Lv <5% precision, improving delta luminance variance to <5% for more consistent brightness from edge to edge. Delta Lv <5%
The extra screen real estate provided by the VP3881a’s ultra-wide panel is ideal for video editing and viewing while an 2300R curve provides peripheral immersion.
With a 38” WQHD+ 3840 x 1600 resolution panel, the VP3881a takes stunning detail and extends it horizontally. 21:9 is the standard aspect ratio for cinematic video, meaning that videos can be played in full screen, free from letterboxing.
HDR10 High Dynamic Range content brings out the maximum possible detail in both the brighter and darker parts of the image for enhanced color and contrast ratios and a better overall viewing experience.
Enjoy tear-free images and smooth gaming with built-in FreeSync technology. Extremely fast response times and fluid visuals eliminate stuttering and ghosting.
Industry-leading Keyboard, Video, Mouse (KVM) Switch technology with USB-C allows users to control peripherals used alongside VP3881a from a single keyboard and mouse.
In addition, with advanced connectivity options including RJ45 and USB-C, this all-in-one display expands your laptop functionality and plugs all your devices directly into your docking monitor – VP3881a.
Get a charge (that transmits 90W of power), and transfer data, video, and audio with a single cable connected to the USB-C port. The built-in Ethernet port provides an extra fast and stable network option.
Multitasking has never been easier. Run multiple windows side-by-side and switch between layouts to suit the task at hand. Split Screen helps you clean up your desktop and speed up your workflow.
*Split Screen is the feature of vDisplay Manager and the software is free to download HERE.
VP3881a features MultiPicture support for multi-tasking and simultaneous viewing of up to 4 sources.
Picture-in-Picture (PIP) and Picture-by-Picture (PBP) functionality is also available for increased productivity.
PBP in combination with a dual color engine offers a more productive approach to digital design. The VP3881a’s PBP functionality allows photographers and designers to simultaneously view and edit images while using separate color settings, virtually combining the work of two monitors into one.
The VP3881a provides a full range of swivel, tilt, and height adjustments that allow you to find the most comfortable monitor positioning for you.
The VP3881a comes equipped with Sonic Mode to offer three levels of specialized audio enjoyment, including Standard, Music, and Theater, allowing you to select the perfect sound to fit your need.
TÜV certified Flicker-Free and Blue Light Filtration technologies help to combat eye fatigue over extended viewing periods.
Users stay protected from flickering and the harmful blue light responsible for headaches and sleeping disorders for a more comfortable experience.
HDMI, DP in, DP out, and USB-C inputs offer more flexibility for connecting the VP3881a with your other devices.
Every unit is pre-calibrated at the factory and comes with its own color calibration report. Each report gives you a reading of your panel’s sRGB, EBU, SMPTE-C, REC709, and uniformity, giving you more additional item readings than a typical color report.
In addition, time spent fine-tuning VP series monitors before they are ready to be used is four times more than competing brands, bringing our users the highest quality color calibration possible.
| Display diagonal | 38 " |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Display resolution | 3840 x 1600 pixels |
| Response time | 5 ms |
| HD type | Quad HD+ |
| Display technology | LED |
| Panel type | IPS |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 20000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178 ° |
| Viewing angle, vertical | 178 ° |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Native aspect ratio | 21:9 |
| Screen shape | Curved screen |
| Pixel pitch | 0.229 x 0.229 mm |
| Digital horizontal frequency | 15 - 135 kHz |
| Digital vertical frequency | 24 - 75 Hz |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 131 % |
| Adobe RGB coverage | 90 % |
| NTSC coverage (typical) | 92 % |
| High Dynamic Range (HDR) supported |
| Built-in speaker(s) | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 5 W |
| Market positioning | Home |
| Product colour | Black |
| Low Blue Light technology | |
| Flicker free technology |
| USB Type-A downstream ports quantity | 2 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Audio output | Y |
| Cable lock slot | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 100 x 100 mm |
| Swivelling | |
| Swivel angle range | 120 - 120 ° |
| Tilt angle range | -1 - 21 ° |
| Height adjustment | 130 mm |
| Height adjustment |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (max) | 56 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 52 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 90 % |
| Width (with stand) | 896 mm |
| Depth (with stand) | 299 mm |
| Height (with stand) | 629.24 mm |
| Weight (with stand) | 12600 g |
| Package width | 1046 mm |
| Package depth | 375 mm |
| Package height | 590 mm |
| Package weight | 18900 g |
| Surface hardness | 3H |
| Width (without stand) | 896 mm |
| Depth (without stand) | 103 mm |
| Height (without stand) | 398 mm |
| HDMI | |
| 7900 | |
| Y | |
| High Dynamic Range 10 (HDR10) | |
| 2300R | |
| 1 | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
