Its superwide view of 5120 x 1440 resolution and 32:9 aspect ratio means it can replace multiscreen setups for a massively wide view.
This is like having two 27" 16:9 Quad HD displays side by side. A superwide monitor offers the screen area of dual monitors without the complicated setup.
A choppy frame rate or choppy gameplay should not be an option when playing.
Smooth, quick refreshes, and ultra-fast response times let you play at virtually any frame rate without artifacts.
With Philips Brilliance P-Line 499P9H display, you'll get a built-in USB 3.1 type-C docking station.
The USB-C connector is slim and reversible for easy docking with just one cable.
Docking your monitor allows you to easily connect all your peripherals like keyboards, mice, and Ethernet cables to your monitor.
Watch high-resolution video while recharging your notebook and powering up your monitor simultaneously, all with a single USB-C cable.
Dual-PC control with a Multi-Client Integrated KVM switch is possible using a single monitor, keyboard, and mouse.
Switching between sources is facilitated by a convenient button. Ideal for use with dual PC computing setups or when sharing one large monitor to show two different PCs.
Philips' innovative and secure webcam pops out whenever it is needed and tucks neatly into a monitor when not in use.
In addition to the webcam, Windows Hello facial recognition makes it easy to sign in to your Windows devices in less than two seconds, three times faster than through a password.
DisplayHDR 400 produces astonishing brightness, contrast, and color, unlike other 'HDR compatible' screens.
Image quality is enhanced with global dimming and peak brightness up to 400 nits as well as deeper, more nuanced blacks.
Your senses will be engaged with a broader palette of rich new colors.
According to studies, shortwave length blue light that comes from LED displays can affect vision over time just as ultra-violet rays can damage eyes.
Phillips LowBlue Mode setting reduces harmful shortwave blue light using smart software technology.
LED-backlit screens display flicker due to the way brightness is controlled, causing eye fatigue for some users.
A new approach to brightness regulation and flicker reduction is now available in Philips Flicker-free Technology.
MultiView displays provide you with a full range of connectivity options thanks to their high resolution.
It enables you to work on multiple devices simultaneously, so that you can manage complex multi-tasking tasks while simultaneously working on a PC and a notebook.
Compact Ergo Base is a people-friendly Philips monitor stand, allowing users to adjust their monitor height, tilt and swivel, ensuring maximum viewing comfort and efficiency.
The curved display offers less distortion, a wider field of view, and reduced glare for a more comfortable viewing experience.
| SmartResponse | 5 ms |
| Display diagonal | 48.8 " |
| Display brightness (typical) | 450 cd/m² |
| Display resolution | 5120 x 1440 pixels |
| Response time | 5 ms |
| Display technology | LCD |
| Panel type | VA |
| Supported graphics resolutions | 5120 x 1440 |
| Contrast ratio (typical) | 3000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 80000000:1 |
| Dynamic contrast ratio marketing name | SmartContrast |
| Viewing angle, horizontal | 178 \u00b0 |
| Viewing angle, vertical | 178 \u00b0 |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Native aspect ratio | 32:9 |
| Screen shape | Curved screen |
| Screen curvature | 1800 mm |
| Pixel pitch | 0.233 x 0.233 mm |
| Pixel density | 109 ppi |
| Horizontal scan range | 30 - 230 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 70 Hz |
| Viewable size, horizontal | 1193.5 mm |
| Viewable size, vertical | 335.7 mm |
| Separate H/V sync | |
| Sync-on-green (SOG) | |
| Adobe RGB coverage | 91 % |
| sRGB coverage (typical) | 121 % |
| Display sRGB | |
| NTSC coverage (typical) | 103 % |
| HDCP | |
| High Dynamic Range (HDR) supported | |
| Backlight type | W-LED |
| Built-in speaker(s) | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 10 W |
| Built-in camera | |
| Megapixel | 2 MP |
| Built-in microphone |
| Front bezel colour | Black |
| Product colour | Black |
| Feet colour | Black |
| Recyclable material | 85 % |
| Heavy metals free | Hg (mercury), Pb (lead) |
| PVC free | |
| BRF free |
| Flicker free technology | |
| Mean time between failures (MTBF) | 70000 h |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB hub version | USB 3.1 (3.1 Gen 2) |
| USB upstream port type | USB Type-C |
| Number of upstream ports | 1 |
| USB Type-C downstream ports quantity | 3 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0 |
| Built-in USB hub | |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Headphone out | |
| Headphone outputs | 1 |
| Cable lock slot | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| On/off switch | |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 100 x 100 mm |
| LED indicators | Operation, Stand-by |
| Swivelling | |
| Swivel angle range | -20 - 20 \u00b0 |
| Tilt adjustment | |
| Tilt down angle range | -5 - 0 \u00b0 |
| Tilt up angle range | 0 - 10 \u00b0 |
| Tilt angle range | -5 - 10 \u00b0 |
| Height adjustment | 130 mm |
| Height adjustment | |
| On Screen Display (OSD) | |
| Number of OSD languages | 21 |
| On Screen Display (OSD) languages | CHI (SIMPL), CHI (TR), CZE, DEU, DUT, ENG, ESP, FIN, FRE, GRE, HUN, ITA, JPN, KOR, POL, POR, RUS, SWE, TUR, UKR |
| Plug and Play |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Power consumption (typical) | 82 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Operating altitude | 0 - 3658 m |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| RoHS compliance | |
| Certification | CCC, CECP, WEEE, KCC, PSE, VCCI, J-MOSS, BSMI, RCM, CE, FCC Doc, PSB, E-standby, China RoHS, UKRAINIAN, ICES-003, CU-EAC, cETLus, GS, ERGO, Semko, TCO, TCOedge, MEPS, CEL, KC |
| EPEAT compliance | Y |
| Energy Star certified |
| Width | 1194 mm (46.57 ") |
| Depth | 156 mm (6.08 ") |
| Height | 369 mm (14.39 ") |
| Weight | 11000 g (24.25 lbs) |
| Width (with stand) | 1194 mm |
| Depth (with stand) | 303 mm |
| Height (with stand) | 568 mm |
| Weight (with stand) | 15300 g |
| Weight (with stand) (imperial) | 33.66 lbs |
| Package width | 1308 mm |
| Package depth | 553 mm |
| Package height | 384 mm |
| Package weight | 21480 g |
| Package type | Box |
| Stand included | |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-B, USB Type-C to USB Type-A, DisplayPort, HDMI, USB Type-C to USB Type-C |
| Handheld remote control | |
| Remote control battery type | AAA |
| Remote control battery voltage | 1.5 V |
| Number of remote control batteries | 2 |
| AC adapter included | |
| Quick start guide |
| Package dimensions (WxDxH) | 1308 x 384 x 553 mm |
| Recyclable packaging material | 100 % |
| Power consumption (economy mode) | 43.3 W |
| Effective viewing area | 1193.5 x 335.7 mm |
| Power consumption (active) | 45 W |
| Package dimensions (W x D x H) | 51.5 x 15.1 x 21.8 " |
| LowBlue mode | |
| User guide | |
| No flickering |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.