Back to Top
| Graphics processor family | AMD |
| Graphics processor | Radeon HD 6570 |
| Processor frequency | 480 MHz |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum displays per videocard | 2 |
| Discrete graphics adapter memory | 1 GB |
| Graphics adapter memory type | GDDR3 |
| Memory bus | 128 bit |
| Memory clock speed | 1000 MHz |
| Interface type | PCI Express x16 2.0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| DirectX version | 11 |
| Cooling type | Active |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Product colour | Black |
| Minimum system power supply | 400 W |
| Power consumption (typical) | 40 W |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows Vista, Windows XP |
| Depth | 60.9 mm (2.38 ") |
| Height | 15.2 mm (0.59 ") |
| Width | 149.8 mm (5.84 ") |
| Manual | |
| Package width | 238.7 mm |
| Package depth | 170.2 mm |
| Package height | 58.4 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.