Back to Top
| Optical sensor resolution (W x H) | 864 x 544 pixels |
| Scanner type | 1D/2D |
| Linear (1D) barcodes supported | GS1 DataBar Expanded, GS1 DataBar Omnidirectional, PDF417 |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Aztec Code, Data Matrix, GS1 DataBar Expanded Stacked, GS1 DataBar Stacked Omnidirectional, Han Xin, MaxiCode, Micro QR Code, MicroPDF417, PDF417, QR Code |
| Sensor type | LED |
| Working distance | 850 mm |
| Tilt reading angle | 0 - 360 \u00b0 |
| Pitch reading angle | -40 - 40 \u00b0 |
| Yaw reading angle | -40 - 40 \u00b0 |
| Connectivity technology | Wireless |
| Standard interfaces | Bluetooth |
| PC connection | USB 3.0 |
| Wireless range | 90 m |
| Bluetooth version | 3.0 |
| Type | Handheld bar code reader |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| Protection features | Bump resistant |
| Product colour | Black, Grey, Yellow |
| RoHS compliance | |
| Certification | R.E.A.C.H. , WEEE |
| Power source type | Battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery type | Built-in battery |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery capacity | 800 mAh |
| Battery voltage | 5 V |
| Input voltage | 10 V |
| AC adapter output voltage | 10 V |
| Power consumption | 500 mA |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Width | 110 mm (4.29 ") |
| Depth | 74 mm (2.89 ") |
| Height | 212 mm (8.27 ") |
| Weight | 380 g (0.84 lbs) |
| Base dimensions | 108 x 95 x 240 mm |
| Charging base |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.