Long load times are obsolete with next-gen PCIe Gen4 technology.
Arm your system with RGB lighting, an optional heatsink model, and up to 2TB capacity.
Prepare for the next evolution of speed with the WD_BLACK SN850 NVMe SSD, giving you supreme PCIe Gen4 technology for your PC or laptop so you don’t lag out on the next generation of games.
With up to 2TB capacity, the WD Black SN850 500gb NVMe Gaming SSD with Heatsink gives you the space to store your favorite games so you still have room for the next big title.
You asked for fast, we overdelivered. The WD_BLACK SN850 NVMe SSD reaches irrational 7000MB/s read speed and 5300MB/s write speed to get you in quicker, with up to 1,000,000 IOPS for a smooth, responsive and powerful gaming experience.
Enhance your gaming station with fully customizable RGB lighting controlled through the downloadable WD_BLACK Dashboard (Windows only), designed to match your style.
Supreme performance is best served cold with the WD_BLACK SN850 NVMe SSD, featuring an optional heatsink model so your PC doesn’t bottom out when you’re at the top of your game.
Take total control with the downloadable WD_BLACK Dashboard, allowing you to monitor the health of your drive and optimize performance using gaming mode to ensure you’re firing on all cylinders during intense gaming sessions.
Designed with an M.2 2280 slim, light, and compact form factor to easily slide into your gaming rig.
Engineered and built with Western Digital 3D NAND to give you the reliability and endurance needed to sustain pro-level performance.
| Solid-state drive capacity | 500 GB |
| Read speed | 7000 MB/s |
| Write speed | 4100 MB/s |
| NVM Express (NVMe) supported | |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| Component for | PC/notebook |
| Compatible products | PCIe Gen3 x2, PCIe Gen3 x1, PCIe Gen2 x4, PCIe Gen2 x2, PCIe Gen2 x1 |
| SSD form factor | M.2 |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 8.1 |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -55 - 85 °C |
| Width | 22 mm (0.86 ") |
| Depth | 80 mm (3.12 ") |
| Height | 2.38 mm (0.09 ") |
| Weight | 7.5 g (0.02 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
