Back to Top
| Solid-state drive capacity | 128 GB |
| Read speed | 1800 MB/s |
| Write speed | 1500 MB/s |
| NVM Express (NVMe) supported | |
| NVM Express (NVMe) version | 1.3 |
| Memory type | 3D TLC |
| NAND flash type | TLC (Triple Level Cell) |
| Low-density parity-check (LDPC) | |
| S.M.A.R.T. support | |
| TRIM support | |
| Component for | PC/notebook |
| SSD form factor | M.2 |
| Certification | CE/FCC/BSMI |
| Operating voltage | 3.3 V |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Linux operating systems supported | Y |
| Interface | PCI Express 3.0 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Width | 22 mm (0.86 ") |
| Depth | 80 mm (3.12 ") |
| Height | 3.58 mm (0.14 ") |
| Weight | 8 g (0.02 lbs) |
| Package type | Hanging box |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.