SSD DC S4600 Series:
Storage-inspired SATA SSD optimized for mixed workloads Switch from legacy HDDs to reduce costs, increase server efficiency, and improve data reliability.
Built for compatibility in legacy infrastructures, this SATA SSD enables easy storage upgrades that minimize the costs associated with modernizing your data center.
Based on TLC Intel® 3D NAND Technology, these larger capacity SSDs enable data centers to increase data storage per rack unit. Realize the performance benefits SSDs provide over HDDs without expanding the server footprint.
Improved ReliabilityWith a 3.2x lower Annualized Failure Rate (AFR) compared to HDDs, IT departments will spend less time and expense replacing or upgrading storage devices. New SATA Controller: A new SATA-designed controller combines scalable capacity with manageability. Innovative firmware completes updates without server reset and reduces downtime.
| Solid-state drive capacity | 240 GB |
| Solid-state drive interface | Serial ATA III |
| Read speed | 500 MB/s |
| Write speed | 260 MB/s |
| Memory type | 3D TLC |
| NAND flash type | TLC (Triple Level Cell) |
| Latency (read) | 36 µs |
| Latency (write) | 36 µs |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Random read (100% span) | 72000 IOPS |
| Random write (100% span) | 38000 IOPS |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| End-to-End Data Protection | |
| Enhanced Power Loss Data Protection technology | |
| Hardware encryption | |
| SSD temperature monitoring | |
| Component for | Server/workstation |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | 1 sector per 10^17 bits read |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| SSD usage tag | Data center |
| SSD ARK ID | 120519 |
| Product colour | Silver |
| SSD form factor | 2.5" |
| Product family | Data center SSD |
| Product series | Intel® SSD DC S4600 Series |
| Product codename | Youngsville |
| Power consumption (average) | 3.1 W |
| Power consumption (idle) | 0.9 W |
| Intel® Rapid Start Technology | |
| Intel High Endurance Technology (HET) | |
| Intel® Smart Response Technology |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Operating vibration | 2.17 G |
| Non-operating vibration | 3.13 G |
| Operating shock | 1000 G |
| Non-operating shock | 1000 G |
| Height | 7 mm (0.27 ") |
| Product type | 19 |
| Status | Launched |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
