Back to Top
| Solid-state drive capacity | 512 GB |
| Read speed | 530 MB/s |
| Write speed | 470 MB/s |
| Memory type | 3D NAND |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| ECC | |
| Component for | PC |
| TBW rating | 120 |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| SSD form factor | 2.5" |
| Protection features | Shock resistant |
| Operating voltage | 5 V |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows Vista |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Linux operating systems supported | Kernel 2.6.33 |
| Interface | Serial ATA III |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Non-operating vibration | 20 G |
| Operating shock | 1500 G |
| Width | 100 mm (3.9 ") |
| Depth | 7 mm (0.27 ") |
| Height | 69.9 mm (2.73 ") |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.