Back to Top
| Hot-swap | |
| Hard drive capacity | 1000 GB |
| Hard drive speed | 5400 RPM |
| Hard drive size | 3.5 " |
| Component for | PC |
| Hard drive interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Hard drive average transfer rate | 150 MB/s |
| Certification | BSMI, ICES-003/NMB-003, CE, FCC, KC, Maghreb, RCM, UKCA, VCCI, CB-Scheme, TUV, UL |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Width | 101.6 mm (3.96 ") |
| Depth | 26.1 mm (1.02 ") |
| Height | 147 mm (5.73 ") |
| Weight | 990 g (2.18 lbs) |
| Interface | Serial ATA III |
| Type | HDD |
| Storage drive buffer size | 64 MB |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^14 bits read |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
