4TB, 3.5", SATA 6Gb/s, Cache 256MB
SkyHawk™ leverages Seagate's extensive experience in designing drives purpose-built for video applications.
Designed for AI video analytics, SkyHawk AI supports up to 64 HD cameras and 32 additional AI streams while offering capacities up to 20 TB. It delivers zero dropped frames with ImagePerfect AI and has enterprise-class workload rates at 550 TB/yr for high reliability.
24×7 workloads can leverage up to 8 TB with drives designed for DVR and NVR systems. SkyHawk video drives are equipped with enhanced ImagePerfect™ and SkyHawk Health Management to help you sail through your toughest challenges.
When integrated into compatible NVR systems, these drives provide overall system reliability increases due to SkyHawk Health Management (SHM).
| Hard drive capacity | 4000 GB |
| Hard drive size | 3.5 " |
| Component for | PC |
| Start/stop cycles | 600000 |
| Hard drive interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Hard drive sustained transfer rate | 180 MiB/s |
| Mean time between failures (MTBF) | 1000000 h |
| Power consumption (standby) | 0.25 W |
| Power consumption (write) | 3.7 W |
| Power consumption (idle) | 2.5 W |
| Power consumption (read) | 3.7 W |
| Start-up current | 1.8 A |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 65 °C |
| Width | 101.85 mm (3.97 ") |
| Height | 20.2 mm (0.79 ") |
| Depth | 146.99 mm (5.73 ") |
| Weight | 490 g (1.08 lbs) |
| Quantity | 1 |
| Interface | Serial ATA III |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Type | HDD |
| Storage drive buffer size | 256 MB |
| 24/7 operation | |
| Y | |
| 64 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
