Back to Top
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Duplex system | Full |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u |
| Surge protection | |
| Maximum operating distance | 100 m |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Certification | CE, FCC, UL |
| RoHS compliance |
| Output current | 1.5 A |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 90 W |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Width | 81.5 mm (3.18 ") |
| Depth | 104 mm (4.06 ") |
| Height | 32 mm (1.25 ") |
| Weight | 150 g (0.33 lbs) |
| Quick installation guide |
| Package length | 211 mm |
| Package width | 162 mm |
| Package depth | 64 mm |
| Package weight | 400 g |
| 1 | |
| CSMA/CD | |
| 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
