Back to Top
| Ethernet interface type | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt, IEEE 802.3u |
| Product colour | Black |
| Mean time between failures (MTBF) | 200000 h |
| Pin assignment & polarity | 3,6 / 4,5 (+), Pin 1,2 / 7,8 (-) |
| Power protection features | Over current, Short circuit |
| Certification | CE, CB, VCCI |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| RJ-45 input ports | 1 |
| RJ-45 output ports | 1 |
| Power over Ethernet (PoE) voltage | 56 V |
| Input voltage | 90 - 264 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Output current | 1.61 A |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 90 W |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Width | 80 mm (3.12 ") |
| Depth | 196.3 mm (7.66 ") |
| Height | 39.8 mm (1.55 ") |
| Weight | 450 g (0.99 lbs) |
| Federal Communications Commission (FCC), National Defense Authorization Act (NDAA) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.