Back to Top
| Ethernet interface type | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Cable standard | Cat5e/Cat6/Cat6a |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Wall mountable | |
| Maximum operating distance | 500 m |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, FCC, REACH |
| RoHS compliance |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 30 W |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 45 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 113 °F |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Manual |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.