Back to Top
| Suitable for | Notebook |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Display filter features | Anti-glare, Anti-radiation, Anti-reflective |
| Display types supported | LCD/CRT |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Screen format | Standard |
| Installation type | Adhesive strip |
| Country of origin | United States |
| Easy to remove | |
| Easy to clean | |
| Special features | |
| Light transmission | 85 % |
| Easy to apply | |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Surface finish | Glossy |
| Touchscreen compatible |
| Maximum screen size compatibility | 12.1 " |
| Screen size HxW | 163 x 261 mm |
| Display diagonal (metric) | 30.7 cm |
| Reversibility | Matte-to-Glossy |
| Width | 261 mm (10.18 ") |
| Height | 163 mm (6.36 ") |
| Width (imperial) | 10.2 " |
| Height (imperial) | 6.4 " |
| Weight | 23 g (0.05 lbs) |
| Anti-reflective | |
| 63249 | |
| Dust resistant, Scratch resistant | |
| 60 | |
| Y | |
| Trade Agreements Act (TAA) |
| Package width | 330 mm |
| Package depth | 241 mm |
| Package height | 4 mm |
| Package weight | 123 g |
| Pallet width | 1067 mm |
| Pallet length | 1219 mm |
| Pallet height | 1219 mm |
| Pallet weight | 435449 g |
| Shipping carton width | 252 mm |
| Shipping carton length | 341 mm |
| Shipping carton height | 30 mm |
| Shipping carton weight | 749 g |
| Shipping carton net weight | 113 g |
| Shipping carton GTIN (EAN/UPC) | 50638060338358 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.