Back to Top
| Suitable for | Notebook |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Display filter features | Anti-glare, Anti-radiation, Anti-reflective |
| Display types supported | LCD/CRT |
| Aspect ratio | 3:2 |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant |
| Limits viewing angle | 60 u00b0 |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Touchscreen compatible | |
| Surface finish | Glossy |
| Screen format | Standard |
| Installation type | Adhesive strip |
| Easy to remove | |
| Country of origin | United States |
| Easy to clean | |
| Blue light filter | |
| Easy to apply | |
| Light transmission | 85 % |
| Brand compatibility | Microsoft |
| Maximum screen size compatibility | 12.3 " |
| Screen size HxW | 194 x 285 mm |
| Display diagonal (metric) | 31.2 cm |
| Compatibility | Microsoft Surface Pro 5 12.3in; Microsoft Surface Pro 6 12.3in; Microsoft Surface Pro 4 12.3in; Microsoft Surface Pro 7 12.3in |
| Reversibility | Matte-to-Glossy |
| Sustainability certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Width | 285 mm (11.12 ") |
| Height | 194 mm (7.57 ") |
| Width (imperial) | 11.2 " |
| Height (imperial) | 7.6 " |
| Weight | 29 g (0.06 lbs) |
| Anti-reflective |
| Pallet net weight | 82046 g |
| Package width | 330 mm |
| Package depth | 241 mm |
| Package height | 4 mm |
| Package weight | 123 g |
| Pallet width | 1067 mm |
| Pallet length | 1219 mm |
| Pallet height | 1219 mm |
| Pallet weight | 435449 g |
| Shipping carton width | 252 mm |
| Shipping carton length | 341 mm |
| Shipping carton height | 30 mm |
| Shipping carton weight | 749 g |
| Shipping carton net weight | 147 g |
| Shipping carton GTIN (EAN/UPC) | 50638060338587 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.