Back to Top
| Maximum input power | 15 mW |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 200 - 20000 Hz |
| Bluetooth | |
| Wireless range | 10 m |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Bluetooth version | 2.1+EDR |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, HFP, HSP |
| Connectivity technology | Wireless |
| Product colour | White |
| Wearing style | Neck-band |
| On/off switch | |
| Volume control | Digital |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery life (max) | 12 h |
| Charging source | USB |
| Battery recharge time | 3.5 h |
| Cables included | USB |
| Quick start guide |
| Width | 165 mm (6.44 ") |
| Depth | 152 mm (5.93 ") |
| Height | 8 mm (0.31 ") |
| Weight | 113.398 g (0.25 lbs) |
| Quantity | 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.