Back to Top
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom microphone |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | |
| USB connector | USB Type-A |
| Cable length | 2.4 m |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Headphone sensitivity | 111 dB |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 2 % |
| Microphone frequency | 200 - 6000 Hz |
| Microphone sensitivity | -42 dB |
| Microphone direction type | Bidirectional microphone |
| Windows operating systems supported | Y |
| Width | 545 mm (21.26 ") |
| Depth | 54 mm (2.11 ") |
| Height | 200 mm (7.8 ") |
| Weight | 120 g (0.26 lbs) |
| Package width | 58 mm |
| Package depth | 145 mm |
| Package height | 161 mm |
| Package weight | 170 g |
| Master carton width | 350 mm |
| Master carton length | 622 mm |
| Master carton height | 342 mm |
| Master carton weight | 9400 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
