Back to Top
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor generation | AMD Ryzen 9000 Series |
| Processor base frequency | 4.7 GHz |
| Processor family | AMD Ryzen 7 |
| Processor cores | 8 |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor model | 9800X3D |
| Processor threads | 16 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor cache | 104 MB |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| Box | |
| Cooler included |
| Maximum internal memory supported by processor | 192 GB |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 3600,5600 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| Non-ECC | |
| ECC |
| On-board graphics adapter | |
| Discrete graphics adapter | |
| On-board graphics adapter model | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics adapter base frequency | 2200 MHz |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Thermal Design Power (TDP) | 120 W |
| Maximum number of PCI Express lanes | 28 |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Compatible operating systems | Windows 11 - 64-Bit , Windows 10 - 64-Bit , RHEL x86 64-Bit, Ubuntu x86 64-Bit |
| Market segment | Desktop |
| Minimum operating temperature | 95 °C |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
