Back to Top
| Maximum weight capacity | 8 kg |
| Maximum weight capacity (per display) | 8 kg |
| Minimum screen size compatibility | 17 " |
| Maximum screen size compatibility | 32 " |
| Mounting | Clamp |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 114 x 114 mm |
| VESA mounting interfaces | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Swivelling | |
| Swivel angle | 90 u00b0 |
| Swivel angle range | -90 - 90 u00b0 |
| Tilt angle range | -30 - 30 u00b0 |
| Rotating | |
| Angle of rotation | 180 u00b0 |
| Housing material | Plastic, Steel |
| Product colour | Black |
| Easy to install |
| Width | 114 mm (4.45 ") |
| Depth | 140 mm (5.46 ") |
| Height | 114 mm (4.45 ") |
| Mounting type | Desk |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.