Back to Top
| Maximum weight capacity | 6.5 kg |
| Minimum screen size compatibility | 17 " |
| Maximum screen size compatibility | 27 " |
| Mounting | Clamp |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Height adjustment | |
| Swivel angle | 180 \u00b0 |
| Tilt angle range | -45 - 90 \u00b0 |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Product colour | Black |
| Width | 478 mm (18.64 ") |
| Depth | 117.1 mm (4.57 ") |
| Height | 570 mm (22.23 ") |
| Weight | 2100 g (4.63 lbs) |
| VESA mount included |
| Manual |
| Mounting type | Desk |
| Y | |
| Y | |
| RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
