Back to Top
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 9 Ah |
| Battery voltage | 12 V |
| Number of batteries included | 2 pc(s) |
| Compatibility | APC BN1250LCD , BR1200LCDi , BR1500LCDi , BX1300LCD, BX1500LCD |
| Weight | 4944.2 g (10.9 lbs) |
| Width | 130 mm (5.07 ") |
| Depth | 150 mm (5.85 ") |
| Package weight | 5443.1 g |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.