Back to Top
| Product colour | Black |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 8 Ah |
| Battery voltage | 12 V |
| Number of batteries included | 2 pc(s) |
| Compatibility | CP1500PFCLCD |
| Weight | 4980 g (10.98 lbs) |
| Width | 202.2 mm (7.89 ") |
| Height | 63.5 mm (2.48 ") |
| Depth | 250.9 mm (9.79 ") |
| Package width | 304.8 mm |
| Package height | 93 mm |
| Package depth | 250 mm |
| Package weight | 5588 g |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
