Back to Top
| Product colour | Black |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 9 Ah |
| Battery voltage | 12 V |
| Number of battery cells | 2 |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Hot-swap battery | |
| Compatibility | BRG1350AVRLCD BRG1500AVRLCD LX1500GU CP1350AVRLCD CP1500AVRLCD CST150XLU |
| Weight | 5350 g (11.79 lbs) |
| Width | 150 mm (5.85 ") |
| Height | 66 mm (2.57 ") |
| Depth | 99 mm (3.86 ") |
| Package width | 165 mm |
| Package height | 162.5 mm |
| Package depth | 221 mm |
| Package weight | 5.58 kg |
| Package weight | 5580 g |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
