Back to Top
| Product colour | Black |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 432 VAh |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery life | 5 year(s) |
| RoHS compliance | |
| Certification | REACH No SVHCs |
| Compatibility | FJT1500RMI2UNC, SMT1500RM2U, SMT1500RMI2U |
| Weight | 11960 g (26.37 lbs) |
| Width | 216 mm (8.42 ") |
| Height | 343 mm (13.38 ") |
| Depth | 83 mm (3.24 ") |
| Package width | 368 mm |
| Package height | 152 mm |
| Package depth | 495 mm |
| Package weight | 12600 g |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
