Back to Top
| Product colour | Black |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 360 VAh |
| Battery life | 5 year(s) |
| Hot-swap battery | |
| RoHS compliance | |
| Certification | REACH |
| Weight | 11700 g (25.79 lbs) |
| Width | 210 mm (8.19 ") |
| Height | 76 mm (2.96 ") |
| Depth | 400 mm (15.6 ") |
| Package width | 343 mm |
| Package height | 203 mm |
| Package depth | 521 mm |
| Package weight | 13.15 kg |
| Package weight | 13150 g |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
