Back to Top
| Product colour | Black |
| Rack capacity | 1U |
| RoHS compliance | |
| Maximum weight capacity | 45.5 kg |
| Certification | EIA-310-D |
| Width | 445 mm (17.36 ") |
| Depth | 721 mm (28.12 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Mounting depth (max) | 1016 mm |
| Mounting depth (min) | 711 mm |
| Weight | 1318 g (2.91 lbs) |
| Package width | 838 mm |
| Package depth | 89 mm |
| Package height | 813 mm |
| Package weight | 1773 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
