Back to Top
| Read-only function | |
| User and admin roles | |
| Brute-force attack defence | |
| Fast secure erase | |
| Management features | Auto-inventory, Password reset, Factory reset, Compliance report, Anti-malware scanner |
| Capacity | 8 GB |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Read speed | 260 MB/s |
| Write speed | 190 MB/s |
| Security algorithms | 256-bit AES-XTS |
| Hardware encryption | |
| Plug and Play | |
| Fingerprint reader | |
| Keypad integrated | |
| Password protection | |
| PIN-secured access | |
| Compatible products | Citrix Compatibilities (Citrix Virtual Apps and Desktops service on Azure, XenDesktop 7.14, 7.15 LTSR, 7.16, 7.17) |
| Form factor | Cap |
| Product colour | Black |
| Housing material | Zinc |
| Built-in display | |
| Protection features | Water resistant |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Certification | FIPS 140-3 Level 3, Pending MIL-STD-810F, TAA Compliant, FCC, CE, KC, VCCI, RoHS & WEEE |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 80 °C |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Width | 20 mm (0.78 ") |
| Depth | 10 mm (0.39 ") |
| Height | 79.5 mm (3.1 ") |
| Weight | 50 g (0.11 lbs) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Batteries included |
| Compatible operating systems | Windows / Mac OS / Limited on Linux |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.