Back to Top
| Hard drive capacity | 4000 GB |
| Hard drive speed | 7200 RPM |
| Drive device, buffer size | 8 MB |
| SSD support |
| USB connector type | USB Type-A |
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| Wi-Fi standards | Not supported |
| USB connectivity |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| USB data transfer rates | 5000 Mbit/s |
| Card reader integrated | |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Linux operating systems supported | Y |
| USB powered | |
| Input voltage | 12 V |
| Security algorithms | 128-bit AES,256-bit AES |
| Product colour | Black |
| Operating shock | 300 G |
| Width | 114 mm (4.45 ") |
| Depth | 183 mm (7.14 ") |
| Height | 1.5 mm (0.06 ") |
| Weight | 38 g (0.08 lbs) |
| Cables included | USB |
| Connectivity technology | Wired |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.