Back to Top
| Hard drive capacity | 8000 GB |
| Device type | HDD |
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| USB connectivity | |
| Thunderbolt technology | |
| Wi-Fi |
| Plug and Play | |
| USB data transfer rates | 5000 Mbit/s |
| Card reader integrated | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| USB powered | |
| External power adapter |
| Password protection | |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Product colour | Black |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 65 °C |
| Width | 49 mm (1.91 ") |
| Depth | 139.3 mm (5.43 ") |
| Height | 170.6 mm (6.65 ") |
| Weight | 960 g (2.12 lbs) |
| Cables included | USB |
| Bundled software | WD Backup, WD Security, WD Drive Utilities |
| AC adapter included | |
| Quick start guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
