Back to Top
| Hard drive capacity | 6000 GB |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB connector | Micro-USB B |
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
| Bus powered | USB |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Product colour | Black, Blue |
| Certification | FCC-ICES, CE, BSMI, RCM, VCCI, EAC, UKCA |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 65 °C |
| Width | 74 mm (2.89 ") |
| Depth | 107 mm (4.17 ") |
| Height | 20 mm (0.78 ") |
| Weight | 208 g (0.46 lbs) |
| Data transfer rate (max) | 5000 Mbit/s |
| Interface | USB 3.0/2.0 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
