Back to Top
| Hard drive capacity | 4000 GB |
| Device type | HDD |
| Drive device, buffer size | 8 MB |
| Hard disk average seek time | 12 ms |
| USB connector type | USB Type-A |
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| USB connectivity |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Linux operating systems supported | Y |
| Input voltage | 12 V |
| Security algorithms | 256-bit AES, FIPS 140-2 |
| Product colour | Black |
| Housing material | Aluminium |
| Certification | FCC / CE |
| Operating shock | 300 G |
| Width | 114.3 mm (4.46 ") |
| Depth | 182.9 mm (7.13 ") |
| Height | 38.1 mm (1.49 ") |
| Connectivity technology | Wired |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.