Back to Top
| Solid-state drive capacity | 1000 GB |
| Read speed | 180 MB/s |
| Write speed | 180 MB/s |
| Security algorithms | 256-bit AES, FIPS 140-2 |
| Access time | 0.1 ms |
| Drive device, buffer size | 8 MB |
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| Wi-Fi |
| Product colour | Black |
| Protection features | Dust resistant, Water resistant |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating vibration | 20 G |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Linux operating systems supported | Y |
| Width | 84.5 mm (3.3 ") |
| Depth | 19 mm (0.74 ") |
| Height | 120 mm (4.68 ") |
| Cables included | USB |
| Quick start guide | |
| Manual |
| USB powered |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.