Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L3 |
| Quality of Service (QoS) support |
| SFP+ module slots quantity | 32 |
| QSFP+ module slots quantity | 4 |
| Console port | RJ-45/USB Type-C |
| Networking standards | IEEE 802.1AE, IEEE 802.1AX, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1ak, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1t, IEEE 802.1v, IEEE 802.1w, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3an, IEEE 802.3ba, IEEE 802.3by, IEEE 802.3cc, IEEE 802.3cd, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Link aggregation | |
| Spanning tree protocol | |
| 10G support | |
| IGMP entries | 7000 |
| Port mirroring | |
| Flow control support |
| Switching capacity | 2400 Gbit/s |
| Throughput | 2678 Mpps |
| MAC address table | 212992 entries |
| Jumbo frames support |
| VLAN support | |
| Number of VLANs | 4094 |
| Multicast support |
| Fiber optic connector | QSFP+, QSFP28, SFP, SFP+, SFP28 |
| DHCP features | DHCP server |
| IGMP snooping | |
| SSH/SSL support | |
| Security algorithms | SNMPv2, SNMPv3 |
| Access Control List (ACL) | |
| Authentication type | RADIUS, TACACS+ |
| Routing protocols | BGP4, MPLS, OSPF, OSPFv3, RIP-2, RIPng |
| IPv4 & IPv6 features | IPv4/IPv6 access-control list (ACL) |
| Rack mounting | |
| Form factor | 1U |
| Redundant fans support | |
| Ventilation system | Back-to-front airflow |
| Airflow direction | Back-to-front airflow |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Processor frequency | 1800 MHz |
| Internal memory | 16384 MB |
| Memory type | RAM / Flash |
| Packet buffer memory | 32 MB |
| Flash memory | 32768 MB |
| Power source | AC |
| Power consumption (max) | 425 W |
| Power supply included | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 47/63 Hz |
| Number of power supply units | 2 |
| Redundant power supply (RPS) support |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 95 % |
| Width | 442.5 mm (17.26 ") |
| Depth | 406.4 mm (15.85 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 8190 g (18.06 lbs) |
| Ethernet LAN data rates | 1000,10000,25000,40000,100000 Mbit/s |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
