Back to Top
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500 Mbit/s |
| Data transfer rate (max) | 5380 Mbit/s |
| Spread spectrum method | OFDMA |
| 2.4 GHz | |
| 5 GHz | |
| MIMO | |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Antenna type | Internal |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antenna gain level (max) | 7 dBi |
| Power consumption (max) | 60 W |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Product colour | White |
| Maximal-Ratio Combining (MRC) | |
| Cyclic Shift Diversity (CSD) | |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 100 % |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating altitude | 0 - 5182 m |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 100 % |
| Non-operating altitude | 0 - 5182 m |
| Width | 259 mm (10.1 ") |
| Depth | 233 mm (9.09 ") |
| Height | 81 mm (3.16 ") |
| Weight | 2900 g (6.39 lbs) |
| Y | |
| 5.0 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
