Back to Top
| Memory slots type | DIMM |
| Number of memory slots | 4 |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Non-ECC | |
| Supported memory clock speeds | 6400 MHz |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Unbuffered memory |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel Celeron, Intel Core i3, Intel Core i5, Intel Core i7, Intel Core i9, Intel Pentium |
| Processor socket | LGA 1700 |
| Maximum number of SMP processors | 1 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| RAID levels | 0,1,5,10 |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) connectors | 2 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| Number of SATA III connectors | 8 |
| ATX Power connector (24-pin) | |
| CPU fan connector | |
| Number of chassis fan connectors | 6 |
| 12V power connector | |
| TPM connector | |
| RGB LED pin header |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| S/PDIF out port | |
| Digital audio optical out | 1 |
| Thunderbolt ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| WiFi-AP antenna jack | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet,10 Gigabit Ethernet |
| LAN controller | Killer E3100G, Marvell AQtion AQC113CS |
| Wake-on-LAN ready | |
| Wi-Fi | |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth |
| Audio chip | Realtek ALC1220 |
| PC health monitoring | CPU, FAN, Temperature, Voltage |
| Component for | PC |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel Z690 |
| Motherboard form factor | Extended ATX |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| HDCP |
| PCI Express x1 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 slots | 3 |
| Number of M.2 (M) slots | 3 |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 256 MB |
| ACPI version | 6.0 |
| System management BIOS (SMBIOS) version | 2.7 |
| Width | 305 mm (11.9 ") |
| Depth | 267 mm (10.41 ") |
| Cables included | SATA |
| Drivers included |
| Wi-Fi 6 (802.11ax) | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
