Back to Top
| Memory slots type | DIMM |
| Number of memory slots | 4 |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Non-ECC | |
| Supported memory clock speeds | 2666,3200 MHz |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Unbuffered memory |
| Processor socket | PGA 1331 |
| RAID levels | 0,1,10 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| Number of SATA III connectors | 12 |
| ATX Power connector (24-pin) | |
| Chassis intrusion connector | |
| TPM connector |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 5 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| LAN controller | Intel I210, Intel X550-AT2 |
| Supported processor sockets | Socket AM4 |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD X570 |
| Motherboard form factor | Micro ATX |
| Graphics adapter | AST2500 |
| Graphics adapter family | ASPEED |
| PCI Express x1 slots | 1 |
| PCI Express x8 slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
| BIOS type | UEFI AMI |
| ACPI version | 2.0 |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Width | 244 mm (9.52 ") |
| Depth | 244 mm (9.52 ") |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
