Back to Top
| Memory slots type | DIMM |
| Number of memory slots | 4 |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC | |
| Non-ECC | |
| Supported memory clock speed (max) | 8000 MHz |
| Maximum internal memory | 192 GB |
| Unbuffered memory |
| Processor manufacturer | AMD |
| Compatible processor series | AMD Ryzen 7 7th Gen, AMD Ryzen 7 8th Gen, AMD Ryzen 9 7th Gen, AMD Ryzen 9 8th Gen, AMD Ryzen 9 9th Gen |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of hard drives supported | 2 |
| RAID levels | 0,1,5,10 |
| Number of storage drives supported | 6 |
| RAID support |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| USB 3.2 Gen 2x2 connectors | 1 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| Number of SATA III connectors | 2 |
| Front panel audio connector | |
| ATX Power connector (24-pin) | |
| CPU fan connector | |
| Number of chassis fan connectors | 4 |
| EPS power connector (8-pin) | |
| Number of COM connectors | 1 |
| 12V power connector |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Microphone in | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-C |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Wi-Fi | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Audio chip | Realtek ALC1220P |
| Product colour | Black |
| Component for | PC |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD X870 |
| Motherboard form factor | ATX |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Windows operating systems supported | Windows 11 |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| On-board graphics adapter |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
| Number of M.2 (M) slots | 4 |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 256 MB |
| Width | 305 mm (11.9 ") |
| Depth | 244 mm (9.52 ") |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
