Back to Top
| Memory slots type | DIMM |
| Number of memory slots | 4 |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Non-ECC | |
| Supported memory clock speeds | 6400,9200 MHz |
| Supported memory clock speed (max) | 9200 MHz |
| Maximum internal memory | 256 GB |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor socket | LGA 1851 (Socket V1) |
| Maximum internal memory supported by processor | 256 GB |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of hard drives supported | 8 |
| Number of storage drives supported | 4 |
| RAID levels | 0,5,10 |
| RAID support |
| USB 2.0 connectors | 4 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) connectors | 2 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) connectors | 1 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| Total number of SATA connectors | 4 |
| CPU fan connector |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Thunderbolt ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | 5 Gigabit Ethernet |
| Wi-Fi | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | Killer Wi-Fi 7 BE1750 |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Audio chip | Realtek ALC1220P |
| Supported processor sockets | Intel LGA1851 |
| Product colour | Black |
| Component for | PC |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel Z890 |
| Motherboard form factor | ATX |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Windows operating systems supported | Windows 11 |
| PCI Express x16 slots | 3 |
| Number of M.2 (M) slots | 4 |
| Width | 243.84 mm (9.51 ") |
| Depth | 304.8 mm (11.89 ") |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
