Back to Top
1/3” CMOS, 2MP, 1080p/30fps, USB 2.0, 130g, Black
High-definition 1080p webcam with 1/3” CMOS image sensor delivers sharp, smooth video Excellent video quality with 1080p recording and streaming at 30fps. Autofocus lens keeps things in focus while dual noise-reducing microphones filter out unwanted noise. Conveniently clip this camera onto flat-screen computer monitors and laptop computer screens or stand it on desks and other flat surfaces No drivers or software to install; just plug this webcam into your device’s USB port.
| Megapixel | 2 MP |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Full HD | |
| Resolution at capture speed | 1920x1080@30fps |
| Supported video modes | 1080p |
| Video formats supported | H.264, M-JPEG |
| Maximum image resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Auto focus | |
| Face tracking | |
| Normal focusing range | 1.5 - 5 m |
| Plug and Play |
| Built-in microphone | |
| Number of microphones | 2 |
| Interface | USB 2.0 |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| Mounting type | Clip |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/3 " |
| Built-in flash |
| Width | 72 mm (2.81 ") |
| Depth | 77 mm (3 ") |
| Height | 46 mm (1.79 ") |
| Weight | 130 g (0.29 lbs) |
| Quantity | 1 |
| Package type | Box |
| Package width | 50 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package weight | 330 g |
| Manual |
| USB powered |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.