Back to Top
| Megapixel | 2 MP |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Full HD | |
| Resolution at capture speed | 640x480@30fps,1280x720@30fps,1920x1080@30fps |
| Supported video modes | 480p,720p,1080p |
| Video formats supported | M-JPEG, YUY2 |
| Diagonal field of view | 95 \u00b0 |
| Minimum illumination | 3 lx |
| Operating voltage | 5 V |
| Plug and Play |
| Built-in microphone | |
| Number of microphones | 2 |
| Interface | USB 2.0 |
| Product colour | Grey |
| Mounting type | Clip/Stand |
| Sensor type | CMOS |
| Cable length | 1.8 m |
| Certification | CE, FCC, ICES, CB, KCC, BSMI, VCCI, UKR, SASO, EAC, VCCI NOM |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina |
| Linux operating systems supported | Ubuntu 20.04 LTS |
| Width | 90 mm (3.51 ") |
| Depth | 46 mm (1.79 ") |
| Height | 62 mm (2.42 ") |
| Weight | 130 g (0.29 lbs) |
| Quantity | 1 |
| Package width | 137 mm |
| Package depth | 110 mm |
| Package height | 62 mm |
| Package weight | 200 g |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Quick installation guide |
| Y | |
| Privacy shutter |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.