Back to Top
| Megapixel | 2 MP |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Full HD | |
| Supported video modes | 1080p |
| Auto focus | |
| Focus adjustment | Auto |
| Noise reduction | |
| Diagonal field of view | 90 ° |
| Plug and Play |
| Built-in microphone | |
| Interface | USB 2.0 |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Clip |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/2.9 " |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8.1, Windows 8.1 x64, Windows XP |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.6 Snow Leopard |
| Width | 142.2 mm (5.55 ") |
| Depth | 48.2 mm (1.88 ") |
| Height | 91.44 mm (3.57 ") |
| Weight | 113.3 g (0.25 lbs) |
| Quantity | 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.