Back to Top
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom microphone |
| Recommended usage | Education |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Blue |
| Material | PU plastic |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | |
| Cable colour | Black |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 100 dB |
| Magnet type | Ferrite |
| Driver unit | 40 mm |
| Microphone sensitivity | -42 dB |
| Microphone direction type | Omnidirectional microphone |
| Quick start guide | |
| Quantity | 1 |
| Maximum input power | 30 mW |
| Boy/Girl |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.