Back to Top
| Product type | Headset |
| Microphone type | In-line microphone |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Operating keys | Mute, Play/pause, Track <, Track >, Volume +, Volume - |
| Plug and Play |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Button |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | |
| USB connector | USB Type-A |
| Cable length | 1.8 m |
| Cable colour | Black |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 90 dB |
| Driver unit | 30 mm |
| Microphone sensitivity | 40 dB |
| Microphone input impedance | 2200 Ω |
| Noise-canceling | |
| Microphone direction type | Omnidirectional microphone |
| Microphone mute |
| Control unit type | In-line control unit |
| Control type | Buttons |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.