Back to Top
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom microphone |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Compatible products | PCs, Macs, laptops, and Chromebooks Tablets, smartphones, iPods, and MP3 players Most gaming systems |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | |
| USB connectivity | |
| Bluetooth | |
| Cable colour | Black |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Driver unit | 32 mm |
| Driver type | Dynamic |
| Microphone frequency | 100 - 16000 Hz |
| Microphone sensitivity | -62 dB |
| Noise-canceling | |
| Microphone direction type | Unidirectional microphone |
| Width | 50 mm (1.95 ") |
| Depth | 140 mm (5.46 ") |
| Height | 178 mm (6.94 ") |
| Weight | 140 g (0.31 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.